Pi gününde neler yapılıyor? Pi Günü nasıl ortaya çıktı? Pi gununu kim buldu?

Pi sayısı nedir proje ödevi? Pi Günü sayıları. Pi Günü anlam ve önemi. Pi Haftası Etkinlikleri

Pi ile başlayan kelime türetme. Pi sayısı ezberleme. Pi maratonu nedir? #Matematik

Ödev hangi programla yapılır? Ödevcim sitesi güvenilir mi? Üniversite ödevi nasıl hazırlanır? TEZ

π Pi sayısı ( π ), bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti'dir. ismini, Yunanca çevre (περίμετρον) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir. 

π 3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923078164 olarak sonsuza uzanır.

Pi Haftası Nedir?

Pi sayısının yaklaşık değeri olarak kabul edilen 3.14 değerinin Avrupa tarih sisteminde işarat ettiği 3. ay 14. gün kısaca 14 Mart ve takip eden hafta Pi Günü ve Pi Haftası olarak kabul görmüştür.

Bu hafta kapsamında; matematiğe gönül vermiş kişi ve kurumlar çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek yeni matematik tutkunlarının yetişmesine destek olur.

Pi Haftasında Hangi Etkinlikler Yapılabilir?

Genellikle π şeklinde pasta, kurabiye ya da π ile süslenmiş gıdalar ile yapılan eğlenceler, π patates baskları, yine π baskılı kıyafet ve kupaların hazırlandığı etkinlikler dikkat çekmektedir. Bunların dışında ise aşağıdaki etkinlikler tercih edilebilir.

Pi Maratonu

Bir çeşit oryantining oyunu olan Pi Maratonu en az üç kişiden oluşan ekiplerle oynanır. Her ekip başlangıç noktasında birer soru barındıran pusulalar alır. Bu soruları çözen grup; pusulanın işaret ettiği veya yönlendirdiği öğretmen/denetçi ya da hakemi bularak cevabı verir. Doğru cevap karşılığında yeni bir pusula alan ekip diğer soruyu çözerek daha farklı bir lokasyondaki hakeme ulaşır. Bu şekilde en çok soruyu en kısa sürede tamamlayan veya son hedefe ilk ulaşan ekip maratonu kazanır.

Pi Ezberleme Yarışması

3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923078164 olarak devam eden sayının en çok basamağını ezberleme yarışmasıdır.

Pi Yılanı

Pi sayısının bilinen kısmının sayılarından oluşan ve her bir sayıyı tek hane olarak barındıran kartlar dağınık olarak bırakılır. Ekip ya da yarışmacılar 314 sn içerisinde en uzun ve kesin rakamı tamamlamaya çalışır. Doğru kısmı en çok saptayan ekip ya da yarışmacı hediye kazanır.

Gel Pisi Pisi

ilk hecesi Pi yani Pi ile başlayan kelimelere / eylemlere en çok örnek veren yarışmacı hediye kazanmaktadır. En çok kullanılan kelimeler : Pilav, piyaz, piyade, pide, piza, pirana, pin, pislik, pirinç, pike, pimaş, pimapen, pisagor, pist, pire, pil, pilot, pineklemek, pimpirikli, pişman, pişmanlık, pişmaniye, pinterest, piko, pikolo, pinokyo, pinti, pinpon, pinomatik, piyes, piskopos.

pimpiriklenmek, pişmaniyecilik, pimpiriklenme, pipiriklenmek, pirelendirmek, pipiriklenme, pirelendirme, piskoposhane, piyangoculuk, pimpiriklik, pintileşmek, pisboğazlik, piskoposluk, pislikçilik, pişiricilik, pişmaniyeci, piyanoculuk, piyasacilik, pikajcilik, piknometre, pimpirikçe, pimpirikli, pineklemek, pintileşme, piramitçik, pirelenmek, pirogravür, pirzolalik, pişirilmek, pişirimlik, pişpirikçi, piyangosuz, piyazcilik, piyazlamak, pizzacilik, pi*leşmek, pidecilik, pikoculuk, pinekleme, piramidal, piramitli, piramitsi, pirekapan, pirekiran, pirelenme, pirometre, pirometri, pislenmek, pisleşmek, pisletmek, pislikçil, pişiriliş, pişirilme, pişirtmek, pişkinlik, pişmaniye, pişmanlik, piyangocu, piyangolu, piyazlama, pi*leşme, pi*sinek, piknikçi, pilavlik, pilotluk, pimpirik, pintilik, pirifani, pirinçsi, piroksen, piromani, pirosfer, pirpirim, pisboğaz, pisipisi, piskopos, pislemek, pislenme, pisleşme, pisletme, pislikçi, pistonlu, pişirgeç, pişirici, pişirmek, pişirtme, pişkince, pişpirik, pitikare, pitoresk, pityalin, piyanist, piyanocu, piyasaci, pigment, pikajci, pilisiz, pilotaj, piramit, piraziz, pireler, pirpiri, pirsing, pirüpak, pirzola, pisleme, pisuvar, pişeğen, pişekar, pişirim, pişiriş, pişirme, piyango, piyazci, pizolit, pizzaci, pianta, pi*lik, pi*uta, pideci, pideli, pijama, piknik, pikocu, pikolo, pilaki, pilili, piling, pinhan, pinpon, pirana, pireli, pirina, pirinç, piruhi, piryol, pislik, piston, pişdar, pişkin, pişman, pişmek, piştov, piyade, piyale, piyano, piyasa, piyata, piyore, pigme, pikaj, pikap, piket, pilav, piliç, pilli, pilot, pinel, pines, pinti, pipet, pirit, pisik, pisin, pişek, pişik, pişim, pişme, pişti, piton, piyan, piyaz, piyes, piyon, pizza, pide, pike, piko, pili, pi2, pipo, pire, pisi, pist, pişi, pişt , pi*, pik, pil, pim, pir, pis  

smiley

comments loading
Pi Haftası Nedir? Sevilen Pi Etkinlikleri