Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.
Starlink Nedir?

Elon MUSK'ın firması SpaceX tarafından dünya yörüngesine gönderilen, toplamda 3970 uydudan oluşan internet ve haberleşme ağına STARLINK adı veriliyor. Sadece küçük bir çanak anten benzeri alıcı ve bir modem (router-hub) ile her yerden internete yüksek erişim imkanı sunuyor.

network
Starlink Hangi Ülkelerde Var?

Starlink altyapısı neredeyse tamamlandı ve tüm dünyadan erişim mümkün. Ama ticari riskler ve devletlerle bilgi paylaşımı anlaşmaları çerçevesinde her ülkede hizmete açık değil. Türkiye'de 2024 yılında faaliyete başlayacağı düşünülen bu hizmet, 2023 yılında Kenya, Kıbrıs, Ukrayna gibi ülkelerde çoktan satışa sunulmuş durumda.

Starlink Ne Kadar?

Starlink hizmetinden faydalanabilmek için 650 USD civarında bir fiyatla satılan alıcı ve anteni almanız gerekli. Daha sonra çeşitli paketler halinde sunulan bu hizmetlerden birisini seçip hesap açtırmalısınız. Temel paket fiyatı 100 USD civarında olan bu hizmetin en çok rağbet göreni ise Roaming paketi. 150 USD civarında olan bu paketi diğerlerinden ayıran en önemli iki özellik ise; her ülkede rahatlıkla kullanılabilmesi ve hesabı kullanmadığınızda durdurabiliyor olmanız.

Starlink internet nasıl çalışıyor?

Dünya yörüngesinde (yaklaşık 550KM yükseklikte) bulunan 3500 adet civarındaki uydu ağına bağlanarak. Hareketli ve yön bulma sistemli anten (bir nevi çanak anten) bu uydulardan internet alıyor.

Starlink Elektriksiz mi?

HAYIR. Mutlaka invertörlü ve/veya adaptörlü kullanım için enerji gerekli.

 

Starlink kutu içeriği ve kurulumu hakkında fikir sahibi olabileceğiniz video.

 

 

setup
IMG
  • 568
  • 569
  • 570
  • 573
  • 574
enable
comments loading
family_star