Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.
Hipermetropi

hipermetropHafif derece hipermetrop olanların uzağı daha iyi görebilmesi nedeniyle halk arasında fazla görme olarak tanımlandığı bilinen Hipermetrop göz yuvarı normalden daha kısa ya da korneası (gözün ön kısmı) düzdür.  Genel yapısı sıkıştırılmış bir top gibi ön ve arka tarafından basık olabilmektedir. Bu yapısal dezenformasyon nedeniyle kornea; işlevini sağlıklı olarak yerine getirememekte ve ışık kırma yetisinin zayıflığı nedeniyle yakındaki nesneler net olarak görülememektedir. Göz tarafından yakalanan görüntü retina üzerinde olması gereken noktadan daha geriye düşmekte ve görüntü bulanıklaşmaktadır.

 

Hipermetropi Nasıl Anlaşılır? Bulgular

Hafif hipermetrop olan kişiler yakın mesafede okuma güçlüğü ve gözlerde çabuk yorulma hissederler. Bu durum yüksek derecelerde ise hem uzak hem de yaklaşık 70cm altında geçerli bir hal alır.

Bazı vakalarda korneanın kırma yetenekleri dahilinde yani akomodasyon olarak tanımlanan kırma gücünün kişi tarafından artırılması ile (genellikle kasılmayla, göz kısarak) uzak görüş sağlanmaktadır. Ama hipermetropi eğer bu akomodasyon oranının karşılayamayacağı kadar yüksekse, hem uzak hem de yakın görüş net değildir.

hypermetrop

Yaşlılıkla Gelen Hipermetropi

Yaş ve hayat standartları nedeni ile hipermetrop olma oranı da artar. Bunun sebebi akomodasyon yeteneğinin azalması, oranın düşmesidir. Uzun süre faal ola nodaklanarak görme yeteneği eskisi kadar sağlıklı çalışmamaya başlar. Halk arasında miadın dolması/miada yaklaşması şeklinde tanımlanan bu durum aslında gözün de diğer organlar gibi zamana karşı yorgun düşmesi ve bu durumun zamanla daha da artması durumudur.

Yine bazı hafif vakalarda hem yakın hem de uzağı net olarak gören kişiler vardır, hayat standartlarını değiştirmeden yaşam sürdürmektedirler. Bu durumlarda ise genellikle göz yorulması ve ağrıdan şikayet ederler.

Yapılan araştırmalarda insanların yaklaşık yüzde 10luk bir kesimi gözlük kullanacak seviyede hipermetroptur.

Hipermetrop Nasıl Düzelir? Tedavi

Hipermetrop ince kenarlı (dışbükey mercek) camlarla veya kontakt lenslerle rahat bir görüşe kavuşabilir. Bunun dışında implant, laser ve kornea müdahaleleri ile tedavi edilmektedir ama hipermetropi için sonuçlar aynı seviyedeki miyoplar kadar verimli olmayabilir.

Soru ve deneyimlerinizi paylaşmanızdan mutluluk duyar, sağlıklı günler dileriz.

 

enable
comments loading
family_star