Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.
William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare, takma adıyla Avon’un Ozanı olan İngiliz kökenli şair, oyuncu ve oyun yazarı. Henüz gün yüzüne çıkmamış onlarca eseri olduğu ve halen araştırılmakta olduğu bilnse de 38 oyun, iki uzun öykü-şiir, 154 sone ve birkaç belirsiz şiiri günümüze ulaşmıştır. Eserlerinin hepsi tüm büyük dillere çevrilmiştir. En ünlü eserleri Hamlet , Romeo ve Juliet ’tir. Ayrıca William şuan İngilizcede kullanılan yaklaşık 1700 kelimeyi İngiliz diline kazandırmıştır.

William Shakespeare Hayatı

William Shakespeare, John Shakespeare ve Mary Arden çiftinin altı çocuğundan biridir ve tam olarak doğum tarihi bilinmese de; kilise kayıtlarına göre 26 Nisan 1564 tarihinde Holy Trinity Kilisesi’nde vaftiz edildiği kayıtlara geçmiştir. Diğer beş kardeşi ise: Joan ve Anne adlarında kız kardeşler, Gilbert, Richard, Edmund adlarında erkek kardeşlerdir. Maalesef Anne erken yaşta hayatını kaybetmiştir. Annesi Mary okur-yazar bir kadın olduğundan William’a küçük yaşlarında İncil okumuş ve masallar anlatmaya başlamıştır. Tam bir bilgi olmasa da William’ın çıraklığa başlamak için 14 yaşlarında okulu bırakmasının ardından kasap çıraklığı yapmaya başladığı söylenmektedir.

William daha 18 yaşındayken, 26 yaşındaki köylü kızı Anne Hathaway ile evlenmiştir. Evliliklerinden üç çocuğu olmuştur: Susanna ve ikizleri Hamnet, Judith. Fakat Hamnet henüz 11 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

William Shakespeare 23 Nisan 1616 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Ölüm nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat kendisi ölümünden yaklaşık bir ay önce yazdığı vasiyetnamesinde Tanrıya şükür mükemmel sağlıkta ve bellekteyim. Ifadesini kullanmıştır. Bedeni Holy Trinity Kilisesi’ne gömülmüştür.

William Shakespeare ve Edebiyat

William’ın yazmaya tam olarak ne zaman başladığı bilinmese de kayıtlar 1590 yılında birçok oyununun Londra sahnesinde sergilendiğini belirtmekedir. William’ın tiyatro kariyerindeki ilk kayıt ise zamanın ünlü oyun yazarlarından Robert Greene’nin bir eserinde William’a saldırması olarak geçmektedir. William’ın eserleri 1594 yılında basılmaya başlanmıştır.

1594 yılında William’ın oyunları kendisinin de içinde bulunduğu Lord Chamberlain’s Men isimli tiyatro şirketi tarafından sahnelenmeye başladı. Şirket kısa zaman içinde Londra’nın en önemli tiyatro şirketlerinden biri haline geldi. Şirketin Kral 1. James tarafından bir patent ile ödüllendirilmesinin ardından şirketin adı King’s Men olarak değiştirilmiştir. Şirket ortakları 1599 yılında Globe adındaki kendi tiyatrolarını inşaa etmiştir. 1608 yılında ise Blackfriars isimli kapalı tiyatroyu devralmışlardır.

William Shakespeare'in Kayıp Yılları

William’ın ikizleri Judith ve Hamnet’in 1585’te gerçekleşen vaftizi ve William’ın 1592’de Londra’da sahneye çıkması arasındaki yıllara kayıp yıllar denir. Bu kayıp yıllar için ortaya atılan yüzlerce hikaye vardır fakat hiçbir kayıtlı belge bunları onaylamamaktadır. Aralarında en popüler olan hikayelerden birinde William, Sir Thomas Lucy’nin Charlecote Park’taki malikanesinde bulunan bir geyiği avlamış ve cezadan kaçmak için Londra’da saklanmıştır.

 

Bu içerik, editörümüz Berin Verda ÇAĞLAYAN tarafından hazırlanmıştır.

enable
comments loading
family_star