Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Karaciğer, pankreas, böbrek, kalp gibi önemli iç organların çevresinde limitlerin üzerinde biriken yağ dokusu visseral yağlanma ya da iç organ yağlanması adı verilir. Kalp damar hastalıkları, diyabet ve bir çok kanser türü için büyük bir risk faktörüdür.

İşte iç organlarınızdaki yağlardan kurtulmak, sağlığınızı düzeltmek ve yaşam kalitenizi artırmak için 8 ana etken 👇🏻

 • Hareket
  Maraton koşmanıza gerek yok, yürüş yapmak hatta mevcut adım sayınızı artırarak daha fazla hareket etmek faydalıdır. Yürümek kalori harcamanızı sağlar, sindirime yardımcı olur ve ghrelin'i (açlık hormonu) düşürerek iştahı baskılar. Ciddi çaba gerektirmez ve her yerde yapılabilir. Daha fazla kalori yapmak isterseniz ağırlık kaldırabilirsiniz.
 • Beslenme Saatleri
  Yıllar süren yeme alışkanlıkları sonrasında bağırsaklarınızın biraz dinlenmeye ihtiyacı vardır. Aralıklı açlık sizi rahatlatacaktır. Gece atıştırmalarını kesmek ve aşırı gıda tüketiminden kurtulmak vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltacaktır. Açlık süresi 12 saat ile başlayan (akşam 6 itibariyle yemeyi bırakmak idealdir) yeme düzenine geçin.
 • İşlenmiş Gıdalar
  İşlenmiş gıdalar kronik iltihaba neden olduğu için hastalanma sebeplerini artırır. Sizi bağımlı hale getirmek için tasarlandıklarından dolayı; sürekli tüketme ihtiyacı doğururlar. Bu da düzensizlik ve dengesizliğe sebebiyet verir. Şeker ve türevlerinden uzak turmak vücudunuzu ve yaşam tarzınızı değiştirmeye yönelik mantıklı ilk hamle olabilir.
 • Direnç Egzersizleri
  Kas metabolik olarak en aktif dokudur. Kas oluşumunu sağlamak, gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.Kas gelişimi sırasında kan şekeri seviyeleri düzenlenecektir.
 • Protein İçeren Beslenme
  Proteinlerin sindirimi yavaş olduğu için kan şekerindeki ani yükselmeleri engellemektedir. Ayrıca uzun süre tokluk hissi vererek atıştırma isteğini ve aşırı yemeyi önler. Aynı zamanda proteinler yüksek termik etkiye sahip olmaları nedeniyle vücut sindirim esnasında daha fazla kalori yakar.
 • Alkol Tüketimi
  Alkolden alınan boş kaloriler doğrudan bağırsağa geçer. Ayrıca, alkol östrojeniktir yani testosteronu düşürür ve östrojeni arttırır, yağ yakımını daha da zorlaştırır. Vücudu düzenleme ve sağlık açısından alkol tüketmemek iyi bir seçenektir.
 • Stress
  Kronik stres, kan şekeri yükseltir ve insülin dengesizliğine neden olur, duygusal açlık, inflamasyon ve kötü sindirime zemin hazırlar.
 • Uyku
  Yetersiz uyku, leptini (tokluk hormonu) düşürürken ghrelini (açlık hormonu) artırır. Düzensiz ve yetersiz uyku kan şekerinin yüksek seyretmesine yol açarak insülin duyarlılığını azaltır.
enable
comments loading
family_star