Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Tam ismiyle Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro 9 Ağustos 1776 tarihinde, İtalya'nın asillerinden Piedmont ailesinin bir ferdi olarak Torino'da dünyaya geldi. Yüksek imkanlara sahip, zenginlik içerisinde büyüyen Avogadro kilise tarafından verilen eğitimini 20 yaşında tamamlayarak matematik ve fizik üzerine çalışmaya başladı. Yaklaşık 13 yıl süren çalışmalarını akademik ortama taşıyan Avogadro 1809 yılında (33 yaşındayken) bir lise de ( İtalya / Piyemonte / Vercelli ) öğretmenliğe başladı.

Akademik yönünden sapmadan özel hayatına biraz değinecek olursak; Felicita Mazzé ile evliliğinden 6 çocuk sahibidir. Quaregna (Torino'da bir komün) Kontu olarak Villa Forni Cerato olarak bilinen malikanede yaşamıştır. 9 Temmuz 1856 yılında ölene kadar bölgenin tamamında siyasi bir nüfuz sahibi olmuştur. Muhafazakar ve dindar olduğu düşünülen Avogadro'nun özel hayatı hakkında çok detaylı bilgi bulunmamaktadır.

Avogadro ve Bilim

Matematik, istatistik, fizik ve meteoroloji konularında yetkinliği olan Avogadro bu doğrultuda ölçü sistemleri konusunda kendisinden bahsettirmiştir. Molarite ve Moleküler ağırlık üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle 1 Mol tanımı Avogadro Sayısı olarak anılmaya başlamıştır.

1808 yılında ortaya sürdüğü saptamalar yeterince kabul görmemiştir. Çünkü o dönemde moleküler yapı ve atom konusunda bilm insanları yeterli bilgiye henüz erişmiş değildi.

Aynı dönemde Avogadro'ya göre üç farklı molekül mevcuttu. Hatta bu moleküllerden birisini asıl/ana molekül olarak tanımlamıştır, biz buna şu anda atom adını vermekteyiz.

Avogadro ortaya attığı ilk yasasından 3 yıl sonra, 14 Temmuz 1811'de yayınlanan Ana moleküllerin göreceli kütlelerini ve tepkimeye girdikleri oranları belirlemeye dair bir deneme başlıklı makalesinde :

" Aynı hacimdeki değişik gazların kütleleri arasındaki ilişki, bu gazlar arasındaki moleküler ağırlık farklarıyla doğrudan ilişkilidir, buradan yola çıkarak değişik moleküler ağırlıkların gaz örneklerinin kütlelerinden hesaplanabilmesi mümkündür "

saptamasıyla çığır açmıştır.

Kütle ve ağırlık kavramlarının aynı olmadığı konusundaki saptamaları o dönem için sıradışı sayılablicek başka bir konuydu.

1841 yılına kadar yayınladığı makaleler ve yaptığı doğrulama deneylerini 4 ciltlik bir kitap haline getirerek bilime ışık tutmuştur.

 

Diğer Kimya içeriklerimize göz atınız. Soru, öneri ve beğenilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşırsanız seviniriz. Sitemizdeki reklam gelirleri eğitim odaklı projelere ve öğrenci burslarına harcanmaktadır. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

enable
comments loading
family_star