Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Sivrisinekler amfibik canlıların beslenmesi gibi birçok konuda faydalıdırlar. Bu faydalarına rağmen diğer canlılara verdikleri zararlar tabii ki göz ardı edilemez. Peki doğaya ve kendimize zarar vermeden sineklerden nasıl kurtlabiliriz?

Sivrisinekler Nasıl Avlanır?

Sivrisinekler koku reseptörleri gelişmiş canlılardır ve insanları da bu şekilde bularak kan emerler. Hastalık taşıyan türleri nadir olarak bulunsa da globalleşen dünyada ne yazık ki insanlar ve araçlar vasıtasıyla ülkeler hatta kıtalar arası seyahat edebilmektedirler. Bu nedenle dikkat edilmesi gerek bir durum söz konusudur.

Sivrisinekler Nasıl Öldürülür?

Birçok böcek türü ve canlı gibi sivrisinekler de zehirlenerek ölür. Karbondioksit, propan veya daha zararlı petrokimya ürünleri sivrisinekleri öldürür. Fakat bu ilaçlar ne yazık ki insanlara, canlılara ve doğaya büyük zararlar vermekte, insanlar için belli bir süre sonucunda kanser gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bu nedenle hangi tür olursa olsun zehirleyici sinek ve/veya böcek ilaçlarından uzak durulmalıdır.

Sivrisinek Olan Ortamların Temizlenmesi

Özellikle durgun su birikintilerinde, lağım ve giderlerde yumurtlayan sivrisineklerden kurtulmaının en basit yolu; strafor (ambalaj köpüğü) gibi sudan hafif maddelerle su kaynakları ve birikintilerin yüzeyi kapatılarak en kolay çözüme ulaşılabilir. Evde ise tütsü, baharat, narenciye, fesleğen gibi aşırı koku yayan fakat insanlara zarar vermeyen aromatik ürünler çözüm olabilir.

Bitmiş Tabletler Nasıl Kullanılır?

Isıtıcı olarak tanımlanan, prize takarak kullanılan likid veya tabletlerin çalışma prensibi basittir. Ortama koku yayarlar. Bu nedenle tabletler bittiğinde nane yağı, limon yağı ya da biberiye yağı gibi aromatik yağlar kullanılarak; özelliği bitmiş tabletler nemlendirilebilir. Böylece kuruyana kadar tekrar kullanılabilir.

Ses Frekansı Kullanarak Sivrisineklerden Kurtulmak

15KHz ve skalasında yer alan ses frekansları kullanarak sivrisinek, kemirgen ve haşerelerin ortamdan uzaklaştırılması tamamı ile ispatlanamamış bir deneyimdir. Kemirgenler için strss oluşturmaları nedeni ile fayda sağlanabilse de sivrisinek ve haşereler konusunda o kadar sağlıklı bir sonuç elde edilemez. Çünkü eşik altı sesler haşereleri ve sivrisinekleri etkilese de sadece saklanma eğilimlimlerini artırmaktadır. Beslenme ve savunma güdüsü her zaman yüksek önceliğe sahip olduğu için bu sav mesnetsizdir.

Eğer bu içeriğin daha detaylı hale gelmesini istiyorsanız yorum olarak yazabilirsiniz.

enable
comments loading
family_star