Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

AİLE İÇİ İLETİŞİM NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Sağlıklı bir iletişim işte, okulda, arkadaşlar arasında, aile içinde kısaca hayatın her alanında gereklidir. Özellikle aile fertleri arasındaki iletişim çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Çocuklar çoğu şeyi anne ve babalarını izleyerek öğrenir.

Duygularını nasıl ifade etmeleri gerektiğini, çevreleri ile nasıl iletişim kuracaklarını hatta kendisi hakkındaki düşüncelerini çevrelerinden görerek ve işiterek edinirler.

AİLE İÇİ İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLER

  • Aile bireyleri yaş fark etmeksizin birbirlerinin duygu ve düşüncelerine saygı göstermeli.
  • Ailenin bütün fertlerini etkileyecek kararlar beraber alınmalı.
  • Her konuda tamamen uzlaşma beklenmemeli
  • Birbirimizin ne düşündüğünü tahmin etmek yerine onlara sormalıyız
  • Aile içinde sohbet etmek için birbirimize zaman ayırmalıyız.

DİNLEMEK İLETİŞİMİN EN ÖNEMLİ PARÇASI

İletişim çatışmalarının çoğu bireylerin birbirlerini dinlememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum aile içinde de geçerlidir. Yaş fark etmeksizin aile bireyleri birbirlerinin söylediklerini etkili bir şekilde dinlemelidir. Etkili dinleme sırasında konuşan kişinin jest ve mimiklerine de dikkat edilmesi o kişiyi anlamayı kolaylaştırır. Özellikle çocukları dinlerken, onları Lütfen devam et ya da seni anlıyorum gibi sözlerle cesaretlendirmek gerekebilir. Eğer karşınızdakinin söylediklerinde anlamadığınız noktalar varsa bunları sormak hem karşımızdakini anlamayı hem de onlara “sizi dinliyorum ve dediklerinize saygı duyuyorum” mesajı vermenizi sağlar

aile

Tartışmalarla Baş Edebilme

Psikolog Doğan Cüceloğlu’nun “İnsan İnsan’a” adlı kitabında altı aşamalı oldukça pratik kendisinin “Kaybeden Yok” olarak adlandırdığı yaklaşımı bulunmaktadır.

1. AŞAMA: Çatışmayı Tanıyın

Bir tartışma yaşarken sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmak ve karşı tarafı da düşünerek uzlaşmayı sağlamayı amaçlamak önemlidir.

2. AŞAMA: Bir Çok Çözüm Yolu Ortaya Koymak

Tartıştığınız kişi ile beraber elinizden geldiğince çok çözüm yolu aranmalıdır. Böylece tek bir çözüme bağlı kalınmasına gerek kalınmaz.

3. AŞAMA: Çözüm Yollarını Değerlendirme

İki taraf da çözüm yolları ile ilgili düşüncelerini dürüstçe söylemeli ve ortak bir karara varmalıdır. Burada önemli olan dürüst olmaktır. Tarafların birbirlerini memnun etmek için istemedikleri çözümleri Kabul etmesi ileride çatışmaların olmasına neden olabilir.

4. AŞAMA: En İyi Çözümde Anlaşma

Karar verilen en iyi çözümü seçtikten sonra iki kişide bu çözümün ne anlama geldiğini anlamalı ve bu çözümü denemeyi istediklerini belirtmelidir.

5. AŞAMA: Çözümün Uygulanmaya Koyması

Bu evrede karar verilen çözümün ayrıntıları konuşulur ve planlaması yapılır

6. AŞAMA: Çözümün Gözden Geçirilmesi

Kısa bir denemeden sonra çözüm hakkında taraflar düşüncelerini bildirmelidir. Eğer gerekirse çözümde değişimler yapılabilir. Hatta sorun çözülene kadar yeniden çözümler bulunabilir.

teyyare

Çocuğumuz Onun Yanında Olacağımızı Hissetmeli

Ergenlik döneminde, çocuklar duygusal ve fiziksel bir değişim evresine girerler. Bu durum hem çocuklar için hem de ailenin diğer bireyleri için zorlayıcı olabilir. İçinde bulunduğu değişimlerle baş edebilmek için çocuğumuz yalnız kalmayı seçebilir. Ergenlik döneminde çocuğumuzla olan iletişimimiz azalabilir veya iletişim çatışmalar yaşayabiliriz.

Çocuğumuzu cezalandırmadan, sorunları beraber çözmeye çalışabiliriz. Bu dönemde çocuklarımızın onların karşılarında değil yanında olduğumuzu bilmeleri ve hissetmeleri olası sorunları önleyebilmek adına önemli bir adım olacaktır.

 

Aile içi iletişim önerileri için bu makaleyi inceleyebilirsiniz. 👈

enable
comments loading
family_star